انواع ویزاهای تحصیلی


یاد گرفتن مهارت های فنی یا حرفه ای

آموزش های فنی و حرفه ای  (Vocational Education and Training – VET)برای افرادی است که می خواهند مهارت های فنی، حرفه ای یا شغلی مانند نجاری، لوله کشی، آرایشگری، طراحی فضای سبز، خدمات تجاری، توریسم و مهمانپذیری را یاد بگیرند. بعضی افراد دوره های فنی و حرفه ای را در کالج های TAFE می گذرانند. برای شرکت در این دوره ها نیاز به دیپلم دبیرستان است.


بعضی از افراد، آموزش های VET را بعنوان بخشی از یک دوره کارآموزی می گذرانند. در دوره های کارآموزی، کار عملی با آموزش های کلاسی ترکیب می شود و بعد از اینکه دوره را تمام کردید، یک مدرک تحصیلی رسمی به شما می دهند که در کل کشور مورد قبول است. یکی از مزیت های دوره های کارآموزی است که دانشجویان در حین آموزش، دستمزد هم دریافت می کنند. هزینه این دوره ها با توجه به موسسه ای که انتخاب می کنید متفاوت است. برای ورود به این دوره ها باید مهارت های لازم برای شرکت در برنامه را داشته باشید یا اینکه در یک ارزیابی و امتحان شرکت کنید.


تحصیل در دانشگاه در مقطع لیسانس

دانشگاه های دولتی و خصوصی در استرالیا وجود دارند. موسساتی وجود دارند که با یارانه دولت فعالیت می کنند و دانشگاه های کاملاً خصوصی هم هستند که شهریه کامل را از دانشجویان می گیرند. پذیرش دانشجو در اکثر دانشگاه ها بسته به دوره در ماه های ژانویه/فوریه و یا جولای/آگوست انجام می شود. بعضی از دانشگاه ها دوره های تابستانی هم دارند. برای ورود به دانشگاه شاید لازم باشد چند امتحان بدهید یا تسلط خود بر زبان انگلیسی و درس های پیش نیاز را ثابت کنید. شاید هم لازم باشد قبل از شروع تحصیل، در دوره های آماده سازی یا پیش دانشگاهی شرکت کنید. تحصیلات دانشگاهی در استرالیا گران است، اما دانشجویان شاید بتوانند برای پوشش دادن هزینه شهریه خود از برنامه وام تحصیلات عالی )HELP( استفاده کنند. دانشجویانی که از برنامه HELP استفاده می کنند، هزینه تحصیلات خود را به تدریج و بعد از اینکه توانستند کاری با درآمد مشخص پیدا کنند، پس می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر به www.studyassist.gov.au مراجعه کنید.


تحصیل در دانشگاه در مقطع فوق لیسانس و بالاتر

مدارک تحصیلی که از دانشگاه های خارجی گرفته شده اند باید رسماً توسط دانشگاهی که می خواهید آنجا تحصیل کنید تایید شوند. اطلاعات مربوط به ارزیابی مدارک تحصیلات عالی خارجی در استرالیا را می توانید از سازمان آموزش و پرورش (Department of (Education and Trainingدریافت کنید. ممکن است در بعضی از حرفه ها یا تخصص ها بتوان از دوره های “آماده سازی” استفاده کرد تا مدارک تحصیلی خارجی را به مدارک تحصیلی مطابق با استانداردهای استرالیا تبدیل کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر به www.internationaleducation.gov.au مراجعه کرده و عبارت )ارزشیابی مدارک تحصیلی( را جستجو کنید.


کمک های مالی برای دانشجویان

‌دولت استرالیا از طریق پرداخت هایی مانند Youth Allowance و Austudy به دانشجویان واجد شرایط کمک مالی ارائه می کند. مدیریت این پرداخت ها بر عهده Department of Human Services است.

  • Youth Allowance

‌پرداختی است برای افراد ۱۶ تا ۲۴ ساله که به تحصیل تمام وقت در دانشگاهی مورد تایید استرالیا مشغول بوده و بدنبال کار یا بیمار هستند.


  • Austudy‌

‌پرداختی است برای افراد ۲۵ سال به بالا که در حال تحصیل تمام وقت یا گذراندن دوره کارآموزی در دانشگاه مورد تایید استرالیا هستند.

  • Pensioner Education Supplement‌

‌این پرداختی به دانشجویانی تعلق میگیرد که مخارج کمک تحصیل از سازمان پناهندگان یا Department of Human Services یا Department of Veterans’ Affairs دریافت می کنند.

  • Student Start-up Loan‌

این وام اختیاری برای آن‌دسته از دانشجویان واجد شرایط در نظر گرفته شده youth allowance یا austudy دریافت می کنند. این مبلغ بطور خودکار پرداخت نمی شود؛ باید برای آن ،درخواست ارائه بدهید ، البته باید بعد از اینکه درآمد شما به حد مشخصی رسید این وام را باز پرداخت کنید.

  • Relocation Scholarship‌

این پرداخت سالیانه برای کمک به دانشجویان واجد شرایط دریافت کننده  youth allowance است که مجبورند در طول تحصیل دور از خانه و خانواده زندگی کنند.


کمک های دیگر

اگر Austudy ،Youth Allowance یا Pensioner Education Supplement دریافت می کنید، شاید واجد شرایط موارد زیر نیز باشید:

  • Education Entry Payment ‌

در خصوص مخارج تحصیل یا آموزش به منظور بهبود مهارت ها و تخصص ها به شما کمک خواهد کرد.


  • Fares Allowance‌

در زمینه مخارج رفت و آمد دانشجویان دوره های تحصیلی عالی که برای تحصیل دور از خانه و خانواده زندگی می کنند کمک می کند.

تخفیف ها و مقرری ها

شاید بتوانید تخفیف و مقرری های دیگری نیز مانند Health Care Card یا Rent Assistance را دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به زبان انگلیسی به humanservices.gov.au/students مراجعه کنید. در humanservices.gov.au/yourlanguage می توانید اطلاعاتی به زبان خود را مطالعه کرده یا به آنها گوش کنید یا ویدئوهایی را تماشا کنید.‌ همچنین برای صحبت درباره پرداختی ها و خدمات Centrelink به زبان خودتان با ‌۲۰۲۱۳۱ تماس بگیرید.‌ برای صحبت با زبان خودتان به شماره ‌۱۳۱۴۵۰  تماس بگیرید.


اعلامیه سلب مسئولیت

اطلاعات موجود در این مطلب صرفاً بعنوان راهنمای پرداخت ها و خدمات می باشد. مسئولیت تصمیم گیری درباره درخواست دادن برای پرداخت ها و درخواست دادن بر اساس شرایط خاص تان صرفاً بر عهده خود شما می باشد.